- Úvod
- MAX FACTOR
MAX FACTOR
Vlásenkář a maskér Max Factor (1872 – 1938) se přistěhoval do Spojených států v roce 1904. V Los Angeles založil firmu prodávající paruky a německá divadelní líčidla hercům sjíždějícím se sem z celých Států. Rychle se rozkřiklo, že je tu skutečný odborník, a proto byl Max Factor brzy osloven šéfy filmového průmyslu, aby se zaměřil výhradně na filmový make-up a paruky. V roce 1909 byla v Los Angeles na 1204 South Central Avenue oficiálně založena společnost Max Factor.
Max Factor stál u celé řady vynálezů a zlepšováků pro filmový make-up. V roce 1914 vytvořil první flexibilní líčidla, která byla mnohem vhodnější než "těžké" divadelní líčení určené spíš pro pohled z dálky než pro detail na filmovém plátně. Historicky první make-up navržený výhradně pro potřeby filmu byl lehký a méně mastný a nezatěžoval tolik pleť. Umožňoval jemnější mimiku obličeje, aniž by docházelo k poškození celého líčení či jeho roztékání vlivem žáru z reflektorů. Proto získal označení „Flexible Greasepaint“. Nejenže jej bylo možné jednoduše aplikovat, ale byl i bezpečný při častějším používání, protože byl balený v hypoalergenní kovové tubě uzavřené víčkem (na rozdíl od kelímků s běžnými divadelními líčidly, které se často kontaminovaly nečistotami a rychleji se kazily).
- Akce
- Akce
- Akce
- Akce
- Akce
- Akce
- Akce
- Akce
- Akce
- Akce
- Akce
- Akce
- Akce
- Akce
- Akce
- Akce
- Akce
- Akce
- Akce
- Akce
- Akce
- Akce
- Akce
- Akce
- Akce
- Akce
- Akce
- Akce
- Akce
- Akce
- Akce
- Akce
- Akce
- Akce
- Akce
- Akce
Mimo specializaci na kosmetiku vytvořil Max Factor pro Hollywood i nespočet paruk. V roce 1915 začal jako první používat termín Brownette / bruneta pro ženu s tmavě blond nebo světle hnědými vlasy. Jde o označení používané i v jeho principuharmonie barev, které vyvinul o tři roky později. Pomocí principu poprvé aplikovaného na hvězdách Hollywoodu bylo možné přesně stanovit odstíny make-upu tak, aby byly sladěny s celkovým přirozeným tónem pokožky, barvou očí a vlasů klienta. Díky tomu bylo možné zaručit atraktivnější a přirozenější vzhled, než při použití nahodilých, navzájem nesladěných barev. Mimochodem, Max Factorův princip harmonie barev se úspěšně používá dodnes. Kromě toho byl Max Factor průkopníkem celé řady inovací v oblasti make-upu tak, jak je známe dnes. V roce 1916 představil oční stíny a tužku na obočí určené pro širokou veřejnost. Oba produkty byly předtím dostupné jen coby divadelní make-up, a tak se nyní poprvé staly přístupnými pro všechny ženy. Ostatně samy divačky začaly požadovat líčení, které by jim pomohlo přiblížit se vizuálně filmovým hvězdám z pláten kin. K uspokojení této poptávky připravil Max Factor v roce 1920 „High Society Make-Up“ – svou první řadu make-upů navržených exkluzivně pro každodenní použití. Uvedení spojil s luxusním obrazovým průvodcem, kde aplikoval princip barevné harmonie, aby tím zákaznicím pomohl zvolit si ideální odstín odpovídající jejich přirozenému typu. Linie nabízela základní make-up, pudr na obličej, vlhkou a suchou růž (rtěnku), krémové oční stíny, tužku na oči, tužku na obočí, make-up na řasy a korekční make-up. Slovo make-up – používané výhradně pro divadelní líčení – se do běžné mluvy dostalo až v okamžiku, kdy tak začal Max Factor označovat své výrobky.
Rok 1928 byl pro Maxe Factora zlomovým. Ve chvíli, kdy začal němý film poprvé mluvit, on přišel s novou generací kosmetických přípravků, které poskytovaly ideální množství odrazu světla pro vysoce citlivý panachromatický černobílý film. Jeho „Panachromatic Make-Up“ byl tak úspěšný, že dostal speciální cenu Akademie filmových umění a věd coby uznání jeho významu pro film v oblasti líčení. Později v témže roce představil Max Factor vůbec první pomádu na rty „lip pomade“ (později známou jako lesk na rty), která zaručovala filmovým divám okouzlující lesklé rty. Předtím si musely herečky rty neustále olizovat, aby dosáhly plného a vlahého vzhledu, který ale kamera ne vždy uměla zaznamenat. Maxovou další inovací byl nový Pan-Cake Make-up, který měl splňovat požadavky barevného Technicolor filmu. Bez Max Factor korekčního make-upu se vzhledem k osvětlení filmu jevily obličeje herců jako cihlově červené nebo v modrých tónech. Herečky si zamilovaly Pan-Cake Make-Up tak, že jej začaly používat i v civilním životě. O fantastickém make-upu se okamžitě začalo mluvit a Max Factor ho ještě v témže roce, kdy byla založena první mezinárodní pobočka Max Factor & Co. (1935), začal nabízet i ve své distribuční síti. O tři roky později zemřel Max Factor ve věku 66 let. Své dědictví zanechal své rodině. Jeho syn Frank Factor (narozený 18. srpna 1904 v St. Louis) si z úcty k otci změnil jméno na Max Factor Jr. a převzal vedení firmy.